Възрастните хора, малките деца както и тези, които са болни или с наднормено тегло са по-чувствителни на високите температури. Освен това, тъй като мъжете се изпотяват повече от жените, то те са по-предразположени към инциденти, причинени от високи температури, защото се дехидратират по-бързо.
Продължителността на периодите на екстремна топлина играе важна роля за начина, по който реагира човешкия организъм. Проучванията показват, че броят на инцидентите нараства в случаите, когато високите температури се задържат повече от два дни. Най-малко два часа дневно, прекарани в помещения, охлаждани с климатично оборудване, значително намаляват риска от възникване на здравословни проблеми.
КАКВО Е ЕКСТРЕМНА ТОПЛИНА?
Най-общо температури, които се колебаят с десет и повече градуса над средната висока температура за региона, продължават за дълги периоди от време и често са придружени от висока влажност, се определят като екстремна топлина.
Проучванията показват значително нарастване на броя на инцидентите, свързани с високите температури в случаите, когато екстремната топлина продължава повече от два дни.
Хората, живеещи в градски условия, са изложени на по-голям риск от неблагоприятните здравни въздействия на продължителните високи температури, отколкото хората, живеещи извън градовете. Опасността от здравословни проблеми, особено за хората с дихателни затруднения, се увеличава в случаите, когато застоялият горещ въздух се съчетае със замърсители в атмосферата. Също така, асфалтът и бетонът задържат топлината по-дълго и постепенно я излъчват през нощта, което допринася за значително по-високи нощни темперетури в градските райони, което е известно като „ефект на градския топлинен остров”.
ВАЖНИ ТЕРМИНИ:
Топлинна вълна: продължителен период на прекомерна топлина, често в комбинация с висока влажност
Топлинни спазми: топлинните спазми са мускулни болки и спазми, причинени от голямо напрежение. Въпреки че топлинните спазми са най-леките, те често са и първият сигнал, че тялото има проблем с топлината.
Топлинно изтощение: топлинното изтощение обикновенно се случва когато човек тренира усилено или работи в горещо, влажно място, което предизвиква загуба на голямо количество телесни течности посредством обилно потене. В тези случаи притокът на кръв към кожата се повишава, причинявайки намаляване притока на кръв към важните органи. Това води до лек шок. Ако не се лекува, състоянието на пострадалия ще се влоши. Температурата на тялото ще продължи да се повишава и той може да получи топлинен удар.
Топлинен удар: топлинният удар е животозастрашаващ. В този случай, системата за контрол на темперетурата на тялото, произвеждаща потене с цел охлаждане, спира да функционира. Телесната температура може да се повиши до степен на мозъчно увреждане или смърт, ако тялото не се охлади бързо.
Слънчев удар: друго наименование на топлинния удар
КАК ДА НАМАЛИМ РИСКА ЗА ЗДРАВЕТО СИ ВСЛЕДСТВИЕ НА ЕКСТРЕМНА ТОПЛИНА
1.Не се преуморявайте. Избягвайте натоварващи дейности. Намалете, премахнете или отложете натоварващите дейности. Лицата от рисковите групи трябва да стоят в хладни помещения. Почивайте повече и позволете на естествената "охлаждаща система" на тялото си да функционира. Ако се налага да извършвате натоварващи дейности, правете го в най-прохладната част от деня, което е сутрин между 4:00 и 8:00ч. Много от спешните случаи, предизвикани от топлината, са се случили с лица, спортували или работили по време на най-горещата част от деня.
2.Избягвайте продължително излагане на слънце. Слънчевите изгаряния забавят способността на човешката кожа да се самоохлажда. Слънцето също така нагрява тялото, което води до дехидратиране. Използвайте слънцезащитен крем с висок фактор (SPF).
3.Избягвайте екстремните температурни промени. Хладен душ веднага след като сте се прибрали в горещ ден, може да доведе до хипотермия, особено при по-възрастните и при децата.
4.Излизайте колкото се може по-малко. Ако нямате климатично оборудване се постарайте да бъдете на най-ниския етаж на сградата, далече от слънчевата светлина.
5.Задръжте хладния въздух в помещението. Затворете всички отвори, през които може да проникне топлината. Поставете временни отразители върху прозорците, например алуминиево фолио, което отразява топлината, или ги покрийте с щори, пердета, тенти или жалузи. Външните тенти или жалузи могат да намалят топлината, проникваща в жилището, с до 80%.
6.Ако домът Ви няма климатично съоръжение е препоръчително всеки ден да прекарвате няколко часа в сграда с климатично оборудване. Големите магазини, кината, театрите и други обществени сгради, често разполагат с климатични системи. Местата с климатично оборудване са по-добрата възможност по време на екстремна топлина, в сравнение с електрическите вентилатори например, които не охлаждат въздуха. Те обаче, спомагат за изпаряването на потта, което има охлаждащ ефект.
7.Облечете се подходящо: носете свободно, леко облекло от естествена материя със светъл цвят, което да покрива възможно най-голяма повърхност от Вашата кожа. Лекото облекло със светъл цвят отразява топлината и слънчевата светлина и спомага за поддържането на нормална телесна температура. Предпазвайте лицето и главата си като носите светла шапка от естествена материя с широка периферия или чадър.
8.Редовно и често пийте вода, дори когато не се чувствате жадни. Заболяване и смърт може да настъпят като следствие от дехидратиране, което може да се случи бързо и незабелязано. Често симптомите на дехидратиране се бъркат със симптомите на други заболявания. Лицата, които страдат от епилепсия, от сърдечно, бъбречно или чернодробно заболяване, които са на диети, включващи ограничаване на течностите или имат проблем със задържане на течности, трябва да се консултират с лекар преди да увеличат приема на течности.
9.Почивайте често, ако се налага да работите на открито. Честите почивки, особено на прохладни места или пиенето на течности могат да помогнат за по- доброто понасяне на топлината.
10.Когато работите в условия на екстремна топлина, използвайте колегите си за безпристрастна оценка. Колегите могат взаимно да се наблюдават и да си помагат при необходимост. Понякога топлината може да замъгли преценката. Има голяма вероятност, ако работите сами, да не го забележите.
11.Избягвайте приемането на напитки, съдържащи алкохол или кофеин. Тези напитки могат за кратко да Ви накарат да се почувствате добре, но усилват ефектите на топлината върху Вашето тяло. Това важи най-вече за бирата, която всъщност обезводнява организма.
12. Яжте малки количества храна на чести интервали. Обилната и тежка храна по-трудно се смила, поради което тялото е принудено да увеличи вътрешната си топлина, за да подпомогне храносмилането, влошавайки по този начин общото състояние на организма. Избягвайте храни, богати на протеини, като различните видове месо и ядки, които увеличават топлината, отделяща се при метаболизма им.
13.Намалете количеството на приеманата сол, освен ако лекар не Ви е предписал друго. Солта задържа течностите в организма и повлиява неблагоприятно зоните на човешкото тяло, които имат значение за изпотяването и охлаждането на организма.
14.Ако приемате лекарства или имате здравословни проблеми, които могат да допринесат за лошото циркулиране на кръвта или намалена поносимост към топлина, се обърнете към личния си лекар. Той би могъл да Ви даде съвет да промените приеманите лекарства или да предприемете други действия, с които можете да намалите риска от появата на неблагоприятни за Вашето здраве топлинни последствия.
15.НИКОГА не оставяйте деца или домашни любимци сами в затворени моторни превозни средства. Температурите във вътрешността на МПС може да достигнат над 60˚С в рамките на няколко минути. Такива високи температури могат да причинят смърт за няколко минути.
СЛЕДЕТЕ ЗА СИГНАЛИ
Топлинно изтощение: хладна, влажна, бледа или зачервена кожа; обилно изпотяване; главоболие; гадене или повръщане; замаяност; изтощение. Телесната температура може да е нормална или да се покачва.
Топлинен удар: гореща, червена кожа; загуба на съзнание; ускорен, слаб пулс; учестено, повърхностно дишане. Телесната температура може да бъде много висока, понякога достигаща до 40˚С. Кожата е суха с изключение на случаите, когато пострадалият е извършвал тежко физическо натоварване.
КАК ДА РЕАГИРАМЕ В СЛУЧАЙ НА СПЕШНОСТ ВСЛЕДСТВИЕ НА ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ
Топлинен удар: топлинният удар е животозастрашаващо състояние. Необходима е бърза реакция:
1.Обадете се на Спешна помощ - тел. 150.
2.Преместете пострадалия на прохладно място.
3.Бързо охладете тялото, като го потопите в хладка вода или го загърнете с мокри чаршафи или по всякакъв друг възможен начин.
4.Наблюдавайте за признаци на дихателни затруднения.
5.Оставете пострадалия в легнало положение и продължавайте да охлаждате тялото.
6.Ако откаже вода, повръща или губи съзнание, не му давайте нищо за ядене или пиене.
Топлинни спазми: настанете пострадалия на прохладно място и го оставете да почива в удобно положение. Леко разтегнете засегнатия мускул и го хидратирайте - давайте по половин чаша хладка вода на всеки 15 минути. Не давайте течности, съдържащи алкохол или кофеин, тъй като биха причинили допълнително дехидратиране, което ще влоши състоянието на пострадалия.
Топлинно изтощение: преместете пострадалия на прохладно място. Отстранете и разхлабете стегнатите дрехи и използвайте мокри материи като кърпи или чаршафи. Ако пострадалият е в съзнание му дайте да пие хладка вода, но бавно, по половин чаша хладка вода на всеки 15 минути. Оставете го да почива в удобна поза и наблюдавайте внимателно за промени в състоянието му.