Новата книга на известния български болничен мениджър доц. д-р Тодор Черкезов, дм, е посветена на проблем, който е изключително актуален изобщо в глобален мащаб и в частност - в настоящата проблемна ситуация на националната здравна система в България.
В книгата авторът прави задълбочен системен ситуационен анализ на управленската проблематика в болничния сектор и излага своята прогностична визия за приоритетите и механизмите на бъдещата организационна промяна в този сектор. Целият текст на книгата е подчинен на идеята за болницата като сложна динамична система, която в съвременните условия се нуждае от модерен, високоефективен професионален здравен мениджмънт. Убедително се доказва, че без подобен мениджмънт бъдещият просперитет на болницата като система е подложен на сериозни рискове, сродни с хаоса.
За пръв път в подобна литература доц. Т. Черкезов обстойно и компетентно разглежда влиянието на външните и вътрешните фактори върху функционирането и развитието на болницата. В широкомащабен ракурс са анализирани съвременните заплахи на обществото и ролята на болниците в новата епоха на човечеството, белязана с безпрецедентни глобални предизвикателства в областта на общественото здраве. Оригинална стойност имат текстовете за човешкия капитал в болницата и за ресурсното мислене на болничния мениджър.
В този контекст авторът разширява не само представите ни за оперативния болничен мениджмънт, но внася и сериозен принос в теорията на стратегическия здравен мениджмънт, която, следва да признаем, все още е слабо развита и в национален, и в международен план.
Особено впечатляваща е главата за управление на организационната промяна в болницата, в която проличават както широката ерудиция на автора, така и неговият творчески, недогматичен стил на мислене, анализ и прогностика. Оригиналните идеи в тази глава се издигат над нивото на привичните рутинни текстове в много досегашни публикации за организационната промяна (която е другото име на здравната реформа).
Представени са интересни анализи на слабо разработени проблеми като: организация и личност, управление на груповите процеси и поведение в болницата, жизнен цикъл на болницата като организация и др.
Нашите стратегически здравни мениджъри заслужава специално да прочетат и вникнат в представените модели за жизнения цикъл на организациите и процесите в тяхното развитие. Авторът ни представя оригинален модел на диагностичен инструментариум за фазите в жизнения цикъл на болницата, които образно и символично са означени със следните термини: бебешка възраст, детство, юношество, разцвет, стабилност, аристократизъм, ранна бюрократизация, бюрократизация, смърт.
Този модел би мотъл да се ползва от болничните мениджъри за определяне етапа на развитие на болницата чрез предоставените инструменти за организационна и финансова диагностика на лечебното заведение и за повишаване ефективността на управленските решения.
Съвършено основателно и убедително авторът доказва, че в съвременните условия организационната промяна на болниците е преди всичко индикатор и въпрос на новия тип организационна култура. А това безспорно предполага преодоляване на традиционния догматичен административен стил на управление и замяната му с нов творчески стил на мислене и действие, адекватен на принципите на научния здравен мениджмънт.
Убеден съм, че книгата на доц. Тодор Черкезов ще бъде много интересна и полезна за всички български здравни политици, здравни законодатели, болнични мениджъри и за преподавателите във факултетите по обществено здраве...
И книгите, подобно на хората, също имат своя съдба. Тази книга ще има щастлива съдба и дано тази съдба се пренесе в националната здравна система в обозримото бъдеще.
Проф. д-р Веселин БОРИСОВ