МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" АД-Кърджали
24 МАРТ 2013Г. - СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ТУБЕРКОЛОЗАТА
ВЪВ ВРЪЗКА С 24 МАРТ -СВЕТОВНИЯТ ДЕН
ЗА БОРБА С ТУБЕРКУЛОЗАТА
МБАЛ "Атанас Дафовски" - гр. Кърджали
организира
СЕДМИЦА НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ
„ПРИЗВАНИ СМЕ ДА ПОБЕДИМ ТУБЕРКУЛОЗАТА ЗА НАС И НАШИТЕ ДЕЦА"
25 март - 29 март 2013г
За хора, страдащи от продължителна кашлица, често повишаване на температурата, необяснима загуба на тегло, диабетици, специалистите на Пневмо-фтизиатрично отделение ще извършват безплатно анкетно изследване и при преценка от
лекар – рентген, проба „Манту” или храчка.
За всички желаещи: от 25.03до 29.03 в Пневмо-фтизиатрично отделение
на 6 етаж от 8.30ч. до 12.30ч.
Тази година Световният ден за борба с туберкулозата поставя акцента върху децата. При тях болестта често остава незабелязана, защото симптомите й се откриват трудно. На туберкулозата в детска възраст се отделя малко внимание в програмите за обществено здравеопазване, предупреждава Международният съюз за борба с туберкулозата и белодробните заболявания.
На 24 март 1882 г. немският учен Робърт Кох изолира и описва бактерията-причинител на "жълтата гостенка". За откритието си Кох получава Нобелова награда за физиология и медицина през 1905 г.. По решение на СЗО в негова чест 24 март се отбелязва като Световен ден за борба с туберкулозата.
Най-важно за профилактиката на болестта е ваксиниране с БЦЖ ваксина след 48-ия час от раждането на бебето. Робърт Кох е направил още едно голямо откритие - разтвора туберкулин. С инжектиране на туберкулин подкожно и последващата реакция - наличие на зачервяване на кожата или не, се разбира има ли туберкулозна инфекция и за състоянието на имунитета срещу заболяването. Тази проба се нарича Манту и се прави няколко пъти на всички деца - от бебета до ученици.
Въпреки великото откритие и до днес проблемът съществува.Всяка секунда някой по света се заразява от туберкулоза. На всеки 20 секунди някой по света умира от туберкулоза.
Ако пациент с активна белодробна туберкулоза не се лекува,може да зарази 10-15 души годишно.
Появява се и нов сериозен проблем - пациенти смултирезистентна форма на туберкулоза, вследствие на неправилен лечебен режим, неспазване и прекъсване на лечението. Тези пациенти не могат да се лекуват с обичайните лекарствени средства.
Преди 19 години СЗО обяви туберкулозата за глобална заплаха за човечеството. В много държави, както и в България бяха разработени и започнаха да действат Програми за ограничаване на заболеваемостта от туберкулоза чрез профилактика, ранна диагноза и лечение.
Първите резултати от изпълнението на тази програма са:снижаване на заболеваемостта в страната - от 39 на 100 000 души за 2006 г. на 30 на 100 000 души за 2010 г.