Кърменето е предпоставка за постигане на всяка една от Целите на хилядолетието за развитие на Програмата на ООН за Развитие и има огромно влияние върху бъдещото благоденствие на обществото. От особено значение е кърменето за постигане на следните цели:
1 Преодоляване на крайната бедност и глада – изключителното кърмене е първа стъпка към намаляване на недохранването при децата и средство за техния растеж от първите им дни. Продължаващото кърмене по време на захранване подобрява качеството на диетата им, както и спомага за намаляването на разходите в домакинствата.
2 Насърчаване равенството между жените и мъжете и овластяване на жените – чрез кърменето децата получават равен старт независимо от приходите в семейството. Кърменето дава сила на жените, като им помага да контролират репродуктивната си функция и да бъдат достатъчни за изхранването на собствените си деца.
3 Намаляване на детската смъртност – ако всички бебета се поставят незабавно след раждането в контакт кожа-до-кожа с майките си, кърмят се изключително до 6-месечна възраст и после поне до 2-годишна възраст, с адекватно за възрастта допълнително хранене, смъртността при деца под 5 години ще намалее с 13-20% по целия свят (изследване на Лансет).
4 Подобряване здравословното състояние на майките – ранният старт на кърменето намалява риска за майките от следродилен кръвоизлив. Кърменето също така предпазва майката от анемия и железен дефицит, намалява риска от рак на гърдата и яйчниците, както и от диабет.
5 Осигуряване на устойчива околна среда – кърменето има позитивен екологичен отпечатък, тъй като не налага унищожаването на стотици хиляди хектари с пасбища за изхранване на кравите, от чието мляко се произвеждат адаптираните млека. Кърменето пести пари на глобалната икономика, като ограничава скъпото производство на изкуствени млека, както и пести емисии от въглероден диоксид и допълнително замърсяване от производство на материали за опаковки на адаптираните млека и за бутилки и биберони.