На този ден през 1882 г. немският бактериолог Роберт Кох обявява, че е изолирал бацила на туберкулозата. Отбелязва се от 1996 г. с решение на Световната здравна организация - специализирана организация на ООН.
Една трета от населението на Земята е заразена с туберкулоза, при което на всеки 20 секунди от това заболяване умира един човек, се казва в изявление на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и доклад на Световната здравна организация по случай Световния ден за борба с туберкулозата през 2010 г.
По случай Световен ден за борба с туберкулозата от 28 март до 1 април 2011 в 29 болници във всички области на страната се организират безплатни прегледи за туберкулоза за всички желаещи. Диагностиката, лечението и профилактиката у нас са безплатни за всички които се нуждаят, независимо от техния здравноосигурителен статус, каза д-р Тонка Върлева, директор на програма
"Подобряване на контрола на туберкулозата" по време на пресконференция в Министерството на здравеопазването.
България е поела ангажимент да се намали заболеваемостта от 39,1 (2006 г.) до 27 хиляди до 2014 г. През миналата година заболеваемостта от туберкулоза у нас е намаляла на 30,6 на сто хиляди срещу 33,6 на сто хиляди през 2009 г.
Средната заболеваемост в другите страни от ЕС е 16-17 на сто хиляди, в Румъния е 115 на сто хиляди, в страните от Източна Европа - над 150 на сто хиляди, в Централна Азия достига и до 200 на сто хиляди.
Туберкулозата е социално-значимо инфекциозно хронично заболяване, предава се по
въздушно-капков път. Засяга предимно хора на възраст 35-46 г., както и над 65 г., като по-голяма е заболеваемостта сред мъжете. Броят на болните деца у нас е 280, като няма данни за повишаване на заболеваемостта в детска възраст. В Европа средногодишно заболяват 40 000 деца, а в света - 1-1,5 милиона.
По данни на Световната здравна организация /СЗО/ през 2009 г. са регистрирани 9,4 милиона болни от туберкулоза, като 1,8 милиона от тях са починали.
Туберкулозата е лечима, стига да бъде открита навреме и да се проведе качествено лечение, съобразно европейските стандарти. Лечението е с четири универсални препарата и продължава минимум шест месеца. Хората, които не се лекуват развиват мултирезистентна туберкулоза, която не се повлиява от два от основните препарати за лечение. Основните усилия на световните здравните организации са насочени към борба с мултирезистентната туберкулоза, от която страдат над 400 хиляди души в света, като повече от 40 на сто от тях умират.
Лечението на мултирезистентната туберкулоза е 35 пъти по-скъпо от лечението на обикновените форми на заболяването - месечно възлиза на около 1 000 лв. за пациент.
СЗО одобри имунологични тестове за туберкулозата, които съкращават диагностиката на заболяването до три дни, сега са необходими минимум 20 дни за диагностициране на болестта, съобщи Емилия Тончева, управляващ офиса на СЗО в България. Тя допълни, че все още няма открити нови антибиотици за лечение на туберкулозата, а разработването на нова ваксина срещу болестта остава голямото предизвикателство.