„Диабетът представлява огромен проблем с разрушителни глобални последствия. Болестта често може да засегне някой, когото познавате и обичате. Диабетът е основна причина за слепота, ампутации, инфаркти или инсулти и в много случаи води до преждевременна смърт. Въпреки това тази болест често се смята за нещо тривиално. Диабетът не е тривиален. Няма лека форма на диабет”, казва проф. Силинк, който е координатор на кампанията. „Длъжни сме да спестим на бъдещите поколения тежкия хуманитарен, социален и икономически товар на диабета.”
На 20 декември 2006 год. Общото събрание на ООН прие специална Резолюция за захарния диабет, с което се увенчаха с успех усилията на световната общност, на десетките професионални и пациентски организации, на милиони диабетици и техните семейства, участвали в една от най-масовите световни кампании. Резолюция 61/225 за захарния диабет определя 14 ноември за Световен ден на диабета, официално наблюдаван от ООН. Инициативата цели да подчертае тревожното нарастване на броя на заболелите от захарен диабет, да подобри информираността относно заболяването и възможностите за превенция, както и да насърчи правителствата да работят по проблемите на захарния диабет чрез приемането на национални диабетни програми.
За втора поредна година ООН и Международната Диабетна Федерация официално посвещават честванията на 14 ноември на децата.
Днес болните от диабет са над 230 млн. (почти 6% от населението). Всяка година други 6 милиона развиват диабет и прогнозата е, че през 2025 год. ще достигнат 350 млн. Диабетът е една от основните причини за преждевременна смърт по света. На всеки 10 секунди един човек умира по причини, свързани с диабетните усложнения, а други двама заболяват. Предвижданията са, че през следващите десет години смъртността ще се повиши с 25%. Според Световната здравна организация болестта глобално ще понижи продължителността на живот за първи път от 200 години насам.