Болницата в Кържали отчита отлични резултати , за година са спасени стотици човешки животи
Многопрофилната
болница за активно лечение „Д-р Атанас
Дафовски" отчита отлични резултати за 2025 г..Отчетът й за миналата година
бе одобрен от Общото събрание на здравното заведение.Това съобщи за Кърджали бг
вести директорът на болницата проф.д-р Тодор Черкезов д.м.Пред общото събрание
проф.д-р Тодор Черкезов д.м. посочи,че през 2025 година МБАЛ „Д-р Атанас
Дафовски“ АД продължи да изпълнява своята медико-социална роля в полза на
обществото и на уязвимите групи- хора загубили временно или постоянно своето
здраве, такива, които се нуждаят от ескпертно- консултативна здравна помощ,
здравни грижи, рехабилитация, социална и психологическа подкрепа. Тази роля е
неотменна през годините, но 2025г. бе особено ползотворна за лечебното
заведение, за хората,които се лекуват и работят в него.
С една дума - 2025 година беше една добра година за
болницата и за здравеопазването в областта. Реализирани
са много добри медицински и икономически показатели, които говорят за
стабилност и устойчивост на лечебното заведение,сподели проф.д-р Тодор
Черкезов.
През 2025г през болицата са преминали 18 306 болни, като
пациентопотокът се е увеличил с 2,9% спрямо 2024г. Средният престой на пациент
в болницата е 5 дни, стойност идентична със средната за страната.
Използваемостта на болничните легла през годината е 71%, което е сравнимо с
европейския показател за добра използваемост. Спешността в лечебното заведение
се покрива денонощно 345 дни в годината и това е единственото лечебно заведение
с функциониращо спешно отделение и 24- часови покрития на терапевтична,
хирургична, педиатрична и акушерогинекологична помощ в региона. През 2025 г
приети по спешност са 77% от постъпилите болни.
Извършени са голям обем
високоспециализирани дейности, изследвания и интервенции, които характеризират
дейността на болницата през 2025г. Изследвания на ЯМР- 2445 за 2025г. не само
за пациенти от Кърджалийска област, но и от Хасковска, Смолянска и други
области на страната. Извършени коронарографии в инвазивната кардиология -543.
Това са 543 спасени живота от високопрофесионален екип начело с проф.д-р Кирил
Карамфилов, председател на Дружеството на кардиолозите в България. Под
ръководството на д-р Диана Вълчева е въведено в рутинната практика изследване
за сънна апнея в пневмо-фтизиатричното отделение,се сочи в отчета на директора.
В неврология е приложено тромболитично лечение на инсулт при 58 пациенти, при които има показания за това и е възстановена напълно двигателната активност при тези болни. Все по-тежка и интензивна става работата в неврологично отделение, като през изминалата година там са лекувани общо 3064 болни с различна по тежест неврологични страдания. Други натоварени отделения през годината са хирургично отделение с 2078 преминали болни и 1116 операции с различен обем и сложност, ендокринологично отделение, през което са преминали 1895 болни, включително с усложнения на захарния диабет, травматологично отделение с 1639 преминали болни и направени 56 операции с алопластика на тазобедрени стави, първо вътрешно отделение със сектори по гастроентерология и ревматология със 1442 преминали болни. През 2025г. в болицата са направени 726 фиброгастроскопии (с 3% повече) и 284 видеоколоноскопии (с 34% повече) с модерна ендоскопска апаратура под анестезиологичен контрол. В отделението по диализа през 2025г са извършени 12 157 процедури при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност (с 5.8% повече) . В очно отделение са извършени 441 операции на катаракта, отбеляза проф.д-р Тодор Черкезов д.м.
https://www.kardjali.bgvesti.net/news/632122/bolnitsata-v-kardzhali-otchita-otlichni-rezultati-za-godina-sa-spaseni-stotitsi-choveshki-zhivoti